Motto: "Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.

                                                          Antoine de Saint - Exupéry

O školce

    K dětem přistupujeme vždy individuálně a kamarádsky. Vedeme je k úctě a respektu k dospělým, podporujeme mezi dětmi přátelský vztah. Nastane-li konflikt, řešíme ho s klidem a nadhledem. Děti se snažíme vychovávat především dobrým vzorem, vhodnou motivací a pestrou nabídkou činností, kterou mají možnost si vyzkoušet bez ohledu na jejich věk. Vždy se přikláníme spíše k jejich možnostem a dovednostem, které se u nich neustále rozvíjejí. Na věku u nás totiž nezáleží!

   Naše školka má kapacitu 20 dětí, což umožňuje individuální přístup a příjemné rodinné prostředí. Nižší počet dětí jim usnadňuje přechod z rodinného prostředí do dětského kolektivu, kde se poprvé seznamuje se svojí rolí ve skupině a učí se prvním pravidlům a společenským návykům.

   Do mateřské škola jsou přijímány děti zpravidla od 3 do 6 let, nejdříve však od 2 let, pokud to kapacita mateřské školy umožní. Děti jsou vzdělávány v 1 heterogenní třídě.

   V naší školce dětem umožňujeme co nejvíce přirozeného pohybu, k čemuž nám napomáhá dobře vybavená školní zahrada a sousedící dětské hřiště. Často podnikáme poznávací vycházky do okolní přírody.

V naší školce dbáme na pestrou, zdravou a vyváženou stravu. Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se o to, aby vše ochutnaly a tak si rozšiřovaly své chutě. Aktivně realizujeme program "Skutečně zdravá školka". Jsme členem celostátního programu mateřských škol "Mrkvička" zabývající se ekologickou výchovou.

Naše školka nabízí:

  • výuku anglického jazyka
  • keramiku
  • saunování
  • plavecký výcvik
  • Metoda dobrého startu - Metoda je určena pro děti od 5 let. Cvičení MDS sledují harmonický rozvoj psychomotoriky ve   všech aspektech. U dětí s normální psychomotorickou úrovní rozvoj aktivizují,  u dětí s poruchami vývoje upravují nepravidelně se rozvíjející funkce. Cvičení a hry podporují psychomotorický vývoj, jsou součástí přípravy na výuku čtení a psaní, jsou zaměřeny na prevenci školních potíží.

Každý rok se zúčastňujeme Veřejné sbírky, kterou pořádá společnost Fond Sidus, z.ú. Výnos sbírky je určen na pomoc zdravotně postiženým dětem v procesu léčby a rehabilitace a ke zlepšení kvality jejich běžného života.

Oblečení do školky prakticky:

   Níže Vám přinášíme několik tipů na praktické oblečení pro děti do školky. Oblečení, které se jednoduše obléká, je praktické a pohodlné.

Když máte dětí více, jste rádi, že se (obzvlášť v zimě) obléknete co:

  1. nejrychleji (každá minuta je drahá),
  2. nejpraktičtěji (aby nefoukalo na záda) a
  3. nejpohodlněji (aby jste v kalužích mohli řádit o sto šest a zůstali v suchu).


   Jistě jste slyšeli, že dítě, které jde do mateřské školy, by mělo být co možná nejvíce samostatné. Je tím myšleno že se samo nají (lžící sní polévku i druhý chod, ukousne pečivo), používá toaletu, umyje si ruce a oblékne se

   Určitě je potřeba s nácvikem těchto dovedností začít dříve, než jde dítě poprvé do školky. Stojí to někdy možná trochu víc nervů, než když děti oblečete (nakrmíte) sami, ale věřte nám, stojí to za to. 

   Abychom dětem  oblékání co nejvíce usnadnili, je fajn, pokud zvolit vhodné oblečení.

    Můžete si říct, že na tom přece nic není, ale pokud máte ve třídě dvacet čerstvě tříletých dětí, tak opravdu není příliš praktické mít svetřík se spoustou pidi knoflíčků, které si dítě samo zapnout neumí.

TRIKO

   Triko volte takové, které "jde dobře přes hlavu" . Tady asi není co řešit. Sami to znáte dobře, jak moc je nepříjemné rvát přes hlavu triko, které prostě nejde a nejde.  

   Ideální je triko bez patentků u krku (zpravidla si je malé děti neumí odepnout ani zapnout).

MIKINA/SVETR

   Pokud si Vaše dítko neumí zapnout knoflíčky, volte mikinu na zip. Je to rychlejší a praktičtější po všech stránkách. Zapnout a rozeptnout zip zvládne i dvouleťáček (některé děti potřebují dopomoc pouze s nasazením jezdce na zip).

   Nedaří-li se dítku uchopit malý jezdec, je skvělé na něj připevnit taháček. Je to malá, ale praktická vychytávka.

BUNDA

   U bundy je kapucka vítána. A kapsička na kapesník taky přijde vhod.

   V nepříznivém počasí jsou na procházku vhodné pogumované kalhoty i bunda, případně pláštěnka. Neexistuje špatné počasím ale špatné oblečení.

KALHOTY

   Kalhoty do třídy volte určitě co nejpohodlnější. Děti tráví spoustu času hrou na koberci. Nejsou vhodné rifle, manšestráky atp. Ideální jsou tepláčky či legínky v pase do nápletu či do gumy.

LEGÍNY

   Legíny mají také své výhody. V zimě není potřeba svlékat tepláčky, ve kterých si dítě hraje ve třídě, oblékat podvlíkačky a oteplovačky. Stačí na legínky pouze obléknout kalhoty na ven a je hotovo. Šetří to čas, námahu i nervy

PUNČOCHÁČE

   Nefandíme jim. Zpravidla se špatně oblékají. A opravdu často se stane, že se dítko celé převlékne a šlápne do mokrého. Zákon schválnosti zde funguje stoprocentně. Stane-li se to v ponožkách, je raz dva vyřešeno a převlečeno. Punčocháče jsou o dost složitější, obzvlášť má-li dítko už oblečené lacláče i bundu.

SUKNĚ, ŠATY

   Holčičky se určitě budou rády parádit se sukýnkou. Ideální je také v pase do gumy.

   Šatičky jsou také vhodné, ale prosíme pěkně za všechny paní učitelky - ať nemají tisíc pidi knoflíčků na zádech, které je nutné všechny! odepnout. Paní učitelky rády dětem s oblékáním pomůžou, ale ...

KOMBINÉZA X KALHOTY + BUNDA

   Pokud bych se měli rozhodnout mezi kombinézou a kalhotami s bundou, volíme jednoznačně kombinézu. Nejen, že je v ní dítko obléknuté co by dup, ale nikde nic nevykukuje, netáhne na záda atd. Pokud je i dostatečně dlouhý zip (ideálně až ke kolenům), mají kluci vyhráno i s čůráním venku.

   Pokud jste však fandové kalhot a bundiček, tak zvažte, zda jsou opravdu vhodné kalhoty s laclem. Obzvlášť pokud vaše dítko potřebuje častěji "na malou". Svlékat v zimě bundu, sundávat šle, stahovat kalhoty není pro nikoho moc komfortní.

ČEPICE, NÁKRČNÍK, ŠÁLA, KUKLA

   Tady toho moc nevymyslíme. Nákrčník a čepici si zpravidla děti zvládnou obléknout samy bez problému.  Na léto je vhodná čepička s plachetkou na záda

RUKAVICE

   Opět prosíme za všechny paní učitelky mateřských škol na světě. NÉÉÉ PRSTOVÉ RUKAVICE. (Pokud si je tedy váš drobeček neumí obléknout sám.)

   Palčáky, palčáky a znovu palčáky. Musím vysvětlovat proč?

SPODNÍ PRÁDLO, PONOŽKY

   Tady taky není příliš co vymýšlet. Hlavně ať jde pohodlně obléknout a svléknout. Obzvlášť ponožky bývají pro některé děti oříšek. Ulehčeme jim to alespoň v začátcích a dejme jim takové, které se nasazují lehce.

PAPUČKY, BOTY

   Vhodné jsou jednoduché papučky na gumu nebo suchý zip. Nedoporučujeme papučky s přezkou a už vůbec ne na tkaničky. Cukle a "kroksky" taky nejsou vhodné.

   Pro nepříznivém počasí do školky s sebou přibalte gumáčky. I když ráno/odpoledne jedete autem a z parkoviště do školky přeběhnete jen v teniskách, dětem gumáčky do školky určitě dejte. S dětmi chodíme ven i když mrholí. A taková kaluž hned před vchodem do mateřské školy je nesmírné lákadlo. O to méně lákavé je jít v mokrých teniskách na hodinovou procházku.

PROČ PODEPSAT?

      Vaše dítko si oblečení pozná, tak proč ho máte podepisovat?

   Velmi často se stane, že se ve třídě sejde naprosto totožné oblečení a není pak jednoduché rozluštit, čí je např. ta růžová mikinka.


Čerpáno z webu Předškolní poradna.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky